util-linux 2.32-rc2 - en to fi translation catalogue (994 entries)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
fi: 
    %6d tavallista tiedostoa
    %6d hakemistoa
    %6d merkkilaitetiedostoa
    %6d lohkolaitetiedostoa
    %6d linkkiä
    %6d symbolista linkkiä
    ------
    %6d tiedostoa

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
fi: 
    %6ld i-solmua käytetty (%ld%%)

en: 
    *** %s: directory ***
fi: 
    *** %s: hakemisto ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
fi: 
    ***** %s: Ei ole tekstitiedosto *****

en: 
    ***Back***
fi: 
    ***Takaisin***

en: 
    ...Skipping
fi: 
    ...Ohitetaan

en: 
    Commands:
fi: 
    Komennot:

en: 
    Help:
fi: 
    Ohje:

en: 
    Login incorrect
fi: 
    Kirjautuminen epäonnistui

en: 
    Message Queue msqid=%d
fi: 
    Viestijonon msqid=%d

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
fi: 
    Useimpia komentoja voi edeltää valinnainen kokonaislukuargumentti k.
    Oletusasetukset hakasulkeissa.
    Asteriskilla (*) merkityissä komennoissa argumentista tulee uusi oletusarvo.

en: 
    Old situation:
fi: 
    Vanha tilanne:

en: 
    Options:
fi: 
    Valitsimet:

en: 
    Pattern not found
fi: 
    Hahmoa ei löydy

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
fi: 
    Jaetun muistin segmentti jmuisti-id=%d

en: 
    Type 'help' to get more information.
fi: 
    Komento ”help” antaa lisää tietoa.

en: 
    Usage:
fi: 
    Käyttö:

en: 
    Usage:
     %s [options]
fi: 
    Käyttö:
    %s [valitsimet]

en: 
    Usage:
     %s [options] device [size]
fi: 
    Käyttö:
     %s [valitsimet] laite [koko]

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
fi: 
    Tervetuloa sfdiskiin (%s).

en:    write    write table to disk and exit
fi:    write      kirjoita taulu levylle ja lopeta

en:   Overflow
fi:   Ylivuoto

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
fi:   b          Aseta nykyisen osion käynnistettävyyslippu päälle/pois

en:   d          Delete the current partition
fi:   d          Poista nykyinen osio

en:   h          Print this screen
fi:   h          Näytä tämä ohjeruutu

en:   n          Create new partition from free space
fi:   n          Luo uusi osio tyhjästä tilasta

en:   q          Quit program without writing partition table
fi:   q          Lopeta ohjelma kirjoittamatta osiotaulua

en:   t          Change the partition type
fi:   t          Muuta osion tyyppiä

en:  %1$s [options] <disk>
fi:  %1$s [valitsimet] <levy>

en:  %s <disk device> <partition number>
fi:  %s <levylaite> <osionumero>

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
fi:  %s <levylaite> <osionumero> <pituus>

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
fi:  %s <levylaite> <osionumero> <alku> <pituus>

en:  %s [options] <device>
fi: %s [valitsimet] <laite>

en:  %s [options] <file>
fi:  %s [valitsimet] <tiedosto>

en:  %s [options] <file>...
fi:  %s [valitsimet] <tiedosto>...

en:  %s [options] <filename>
fi:  %s [valitsimet] <tiedosto>

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
fi:  %s [valitsimet] <iso9660-vedostiedosto>

en:  %s [options] <mount point>
fi:  %s [valitsimet] <liitospiste>

en:  %s [options] [<device> ...]
fi:  %s [valitsimet] [<laite> ...]

en:  %s [options] [<file> ...]
fi:  %s [valitsimet] [<tiedosto> ...]

en:  %s [options] [<file>...]
fi:  %s [valitsimet] [<tiedosto>...]

en:  %s [options] [<message>]
fi:  %s [valitsimet] [<viesti>]

en:  %s [options] [<namespace>]
fi:  %s [valitsimet] [<nimiavaruus>]

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
fi:  %s [valitsimet] [<ohjelma>] [<argumentti> ...]]

en:  %s [options] [[[day] month] year]
fi:  %s [valitsimet] [[[päivä] kuukausi] vuosi]

en:  %s [options] [y | n]
fi:  %s [valitsimet] [y | n]

en:  %s [options] file...
fi:  %s [valitsimet] tiedosto...

en:  +/<string>  display file beginning from search string match
fi:  +/<jono>    näytä tiedosto alkaen löytyneestä hakujonosta

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
fi:  +/hahmo/     aloita hahmon sisältävältä riviltä

en:  +<number>   display file beginning from line number
fi:  +<luku>     näytä tieodsto alkaen rivinumerosta

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
fi:  -,  --no-underlining    estä kaikki alleviivaus

en:  -<number>   the number of lines per screenful
fi:  -<luku>     rivien määrä näytöllä

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
fi:  -D, --df               jäljittele df(1):n tulostetta

en:  -c           clear screen before displaying
fi:  -c           tyhjennä näyttö ennen näyttämistä

en:  -c          do not scroll, display text and clean line ends
fi:  -c          älä vieritä, näytä teksti ja siistit rivinloput

en:  -d          display help instead of ringing bell
fi:  -d          näytä ohje kellon soittamisen sijaan

en:  -e           do not pause at end of a file
fi:  -e           älä keskeytä tiedoston lopussa

en:  -f           do not split long lines
fi:  -f           älä jaa pitkiä rivejä

en:  -f          count logical rather than screen lines
fi:  -f          laske loogisia rivejä näyttörivien sijaan

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
fi:  -i, --indicated              allekirjoitusta osoittaa erillinen rivi

en:  -l          suppress pause after form feed
fi:  -l          estä tauko sivunvaihdon jälkeen

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
fi:  -m, --monday          Maanantai viikon alkupäivänä

en:  -n           terminate command with new line
fi:  -n           päätä komento uudella rivillä

en:  -number      lines per page
fi:  -luku       sivun rivimäärä

en:  -p          do not scroll, clean screen and display text
fi:  -p          älä vieritä, tyhjennä näyttö ja näytä teksti

en:  -p <prompt>  specify prompt
fi:  -p <kehote>  määritä kehote

en:  -s           print messages to stdout
fi:  -s           tulosta ilmoitukset vakiotulosvirtaan

en:  -s          squeeze multiple blank lines into one
fi:  -s          yhdistä peräkkäiset tyhjät rivit

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
fi:   -s, --shell <kuori>            määrittele kirjautumiskuori

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
fi:  -s, --sunray          Sunnuntai viikon alkupäivänä

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
fi:  -t, -T, --terminal PÄÄTE     ohita ympäristömuuttuja TERM

en:  -u          suppress underlining
fi:  -u          estä alleviivaus

en:  ...killed.
fi:  ...tapettu.

en:  Commands:
fi:  Komennot:

en:  Example:
fi:  Esimerkki:

en:  FAILED
fi:  EPÄONNISTUI

en:  Input format:
fi:  Syötemuoto:

en:  Remove
fi:  Poista

en:  removable
fi:  siirrettävä

en: "%s" does not exist
fi: ”%s” ei ole olemassa

en: "%s" is not executable
fi: ”%s” ei ole käynnistettävä

en: "%s" line %d
fi: ”%s” rivi %d

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
fi[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektori, %6ju MB)
fi[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectoria, %6ju MB)

en: $TERM is not defined.
fi: $TERM on määrittelemättä.

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
fi[0]: %-14s %2i sekunti
fi[1]: %-14s %2i sekuntia

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
fi: %6.2f%% (%+ld tavua)	%s

en: %6ld zones used (%ld%%)
fi: %6ld vyöhykettä käytetty (%ld%%)

en: %d bad block
     | %d bad blocks
fi[0]: %d viallinen lohko
fi[1]: %d viallista lohkoa

en: %d error detected. | %d errors detected.
fi[0]: Yksi virhe havaittu.
fi[1]: %d virhettä havaittu.

en: %d user | %d users
fi[0]: %d käyttäjä
fi[1]: %d käyttäjää

en: %ld blocks
fi: %ld lohkoa

en: %ld inodes
fi: %ld i-solmua

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
fi[0]: %lu viallinen sivu
fi[1]: %lu viallista sivua

en: %lu block
     | %lu blocks
fi[0]: %lu lohkoa
fi[1]: %lu lohkoa

en: %lu inode
     | %lu inodes
fi[0]: %lu i-solmu
fi[1]: %lu i-solmua

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
fi: %s %s Tekijänoikeudet (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: %s (%s, default %c):
fi: %s (%s, oletus %c):

en: %s (n/y)?
fi: %s (e/k)?

en: %s (y/n)?
fi: %s (k/e)?

en: %s and %s are mutually exclusive
fi: %s ja %s ovat toisensa poissulkevat

en: %s failed
fi: %s epäonnistui

en: %s failed.
fi: %s epäonnistui.

en: %s from %s
fi: %s – %s

en: %s has messages disabled
fi: %s on estänyt viestit

en: %s has messages disabled on %s
fi: %s on estänyt viestit päätteellä %s

en: %s is a mountpoint
fi: %s on liitospiste

en: %s is already mounted
fi: %s on jo liitetty

en: %s is clean, no check.
fi: %s on puhdas, ei tarkistusta.

en: %s is mounted.
fi: %s on liitetty.

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
fi: %s on liitetty; ei tehdä tiedostojärjestelmää tähän!

en: %s is not a mountpoint
fi: %s ei ole liitospiste

en: %s is not a valid block device
fi: %s ei ole kelvollinen lohkolaite

en: %s is not logged in
fi: %s ei ole kirjautuneena

en: %s is not logged in on %s
fi: %s ei ole kirjautuneena päätteellä %s

en: %s not an lp device
fi: %s ei ole lp-laite

en: %s reads from standard input and writes to standard output
fi: %s lukee vakiosyötteestä ja kirjoittaa vakiotulosteeseen

en: %s requires an argument
fi: %s vaatii argumentin

en: %s status is %d
fi: %s:n tila on %d

en: %s succeeded.
fi: %s onnistui.

en: %s unmounted
fi: %s irrotettu

en: %s using IRQ %d
fi: %s käyttää IRQ:ta %d

en: %s using polling
fi: %s käyttää kiertokyselyä

en: %s%s (automatic login)
fi: %s%s (automaattinen kirjautuminen)

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
fi: %spuoleinen, %d uraa, %d sektoria/ura. Kokonaistila %d kt.

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
fi: %s: VIRHEELINEN VIRHE, viesti on aivan liian pitkä

en: %s: Unrecognized architecture
fi: %s: Tunnistamaton arkkitehtuuri

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
fi: %s: oletetaan RTC:n käyttävän UTC:tä...

en: %s: bad directory: '.' isn't first
fi: %s: viallinen hakemisto: ”.” ei ole ensimmäisenä

en: %s: bad directory: '..' isn't second
fi: %s: viallinen hakemisto: ”..” ei ole toisena

en: %s: bad directory: size < 32
fi: %s: viallinen hakemisto: koko < 32

en: %s: can't exec %s: %m
fi: %s: ohjelmaa %s ei voi käynnistää: %m

en: %s: close device failed
fi: %s: laitteen sulkeminen epäonnistui

en: %s: does not contain a recognized partition table
fi: %s: ei sisällä tunnistettua osiotaulua

en: %s: dup problem: %m
fi: %s: ongelma tiedostokahvan kopioinnissa: %m

en: %s: input overrun
fi: %s: syötteen ylivuoto

en: %s: is not a directory
fi: %s: ei ole hakemisto

en: %s: no partition table found
fi: %s: osiotaulua ei löytynyt

en: %s: not a directory
fi: %s: ei ole hakemisto

en: %s: not a symbolic link
fi: %s: ei ole symbolinen linkki

en: %s: not enough good blocks
fi: %s: ei riittävästi ehjiä lohkoja

en: %s: not open for read/write
fi: %s: ei ole avoin lukua/kirjoitusta varten

en: %s: read: %m
fi: %s: luku: %m

en: %s: readlink failed
fi: %s: readlink epäonnistui

en: %s: seek failed in write_tables
fi: %s: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_tables

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
fi: %s: siirtyminen käynnistyslohkoon epäonnistui funktiossa write_tables

en: %s: swapoff failed
fi: %s: swapoff epäonnistui

en: %s: swapon failed
fi: %s: swapon epäonnistui

en: %s: too long
fi: %s: liian pitkä

en: %s: too many bad blocks
fi: %s: liian monta viallista lohkoa

en: %s: unable to clear boot sector
fi: %s: käynnistyssektorin tyhjentäminen ei onnistu

en: %s: unable to write inode map
fi: %s: i-solmukarttaa ei voi kirjoittaa

en: %s: unable to write inodes
fi: %s: i-solmuja ei voi kirjoittaa

en: %s: unable to write signature page
fi: %s: allekirjoitussivua ei voi kirjoittaa

en: %s: unable to write super-block
fi: %s: superlohkon kirjoitus ei onnistu

en: %s: unable to write zone map
fi: %s: vyöhykekartan kirjoitus ei onnistu

en: %s: unlink failed
fi: %s: unlink epäonnistui

en: %s: unmounting
fi: %s: irrotetaan

en: (EOF)
fi: (tiedoston loppu)

en: (Next file:
fi: (Seuraava tiedosto:

en: (Next file: %s)
fi: (Seuraava tiedosto: %s)

en: (in use)
fi: (käytössä)

en: (not mounted)
fi: (liittämätön)

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: (waiting)
fi: (odotetaan)

en: , busy
fi: , varattu

en: , error
fi: , virhe

en: , out of paper
fi: , paperi lopussa

en: , ready
fi: , valmis

en: -- line already flushed
fi: -- rivipuskuri on jo tyhjennetty

en: ------ Message Queues --------
fi: -------- Viestijonot ---------

en: ------ Message Queues PIDs --------
fi: ------- Viestijonot: PIDit --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
fi: ----- Viestijonot: Läh.-/Vast.otto-/Muutosajat ------

en: ------ Semaphore Arrays --------
fi: ------ Semaforitaulukot --------

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
fi: ----- Semaforitaulukoiden Luojat/Omistajat -----

en: ------ Semaphore Limits --------
fi: ------- Semaforien rajat -------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
fi: ------ Semaforien Operaatio-/Muutosajat --------

en: ------ Semaphore Status --------
fi: ------- Semaforien tila --------

en: ------ Shared Memory Limits --------
fi: ------ Jaetun muistin rajat --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
fi: ------ Jaetun muistin segmentit ------

en: ------ Shared Memory Status --------
fi: ------ Jaetun muistin tila ---------

en: -------      -------
fi: -------      --------

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
fi: --------------------------------
    TIEDOSTOJÄRJESTELMÄÄ ON MUUTETTU
    --------------------------------

en: --More--
fi: --Lisää--

en: ...Skipping back to file
fi: ...Palataan tiedostoon

en: ...Skipping to file
fi: ...Vaihdetaan tiedostoon

en: ...back %d page | ...back %d pages
fi[0]: ...%d sivu taaksepäin
fi[1]: ...%d sivua taaksepäin

en: ...got clock tick
fi: ...saatiin tikitys

en: ...skipping
fi: ...ohitetaan

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
fi[0]: ...ohitetaan %d rivi
fi[1]: ...ohitetaan %d riviä

en: ...skipping backward
fi: ...ohitetaan taaksepäin

en: ...skipping forward
fi: ...ohitetaan eteenpäin

en: ...synchronization failed
fi: ...synkronointi epäonnistui

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
fi: /dev/%s: ei voi avata vakiosyötteenä: %m

en: /dev/%s: not a character device
fi: /dev/%s: ei ole merkkilaite

en: : !command not allowed in rflag mode.
fi: : !-komento ei ole sallittu rajoitetussa tilassa.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
fi: <väli>                  Näytä seuraavat k riviä tekstiä [nykyinen ruudun rivimäärä]
    z                       Näytä seuraavat k riviä tekstiä [nykyinen ruudun rivimäärä]*
    <return>                Näytä seuraavat k riviä tekstiä [1]*
    d tai ctrl-D            Vieritä k riviä [nykyinen vieritysmäärä, alkuarvo 11]*
    q tai Q or <keskeytys>  Poistu moresta
    s                       Ohita k riviä ja siirry eteenpäin [1]
    f                       Ohita k ruutua tekstiä ja siirry eteenpäin [1]
    b tai ctrl-B            Ohita k ruutua tekstiä ja siirry taaksepäin [1]
    '                       Palaa kohtaan, josta edellinen haku alkoi
    =                       Näytä nykyinen rivinumero
    /<säännöllinen lauseke> Etsi säännöllisen lausekkeen k:s esiintymä [1]
    n                       Etsi edellisen säännöllisen lausekkeen k:s esiintymä [1]
    !<kom> tai :!<kom>      Käynnistä <kom> alikuoressa
    v                       Käynnistä /usr/bin/vi nykyiselle riville
    ctrl-L                  Piirrä ruutu uudelleen
    :n                      Siirry k:nteen seuraavaan tiedostoon [1]
    :p                      Siirry k:nteen edelliseen tiedostoon [1]
    :f                      Näytä nykyinen tiedostonimi ja rivinumero
    .                       Toista edellinen komento

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
fi: AIEEE: ”tiivistetyn” lohkon koko > 2*lohkokoko (%ld)

en: AIX bootable
fi: AIX käynnistettävä

en: Aborted.
fi: Keskeytetty.

en: Adding logical partition %zu
fi: Lisätään looginen osio %zu

en: All logical partitions are in use. Adding a primary partition.
fi: Kaikki loogiset osiot ovat käytössä. Lisätään ensiöosio.

en: All partitions used.
fi: Kaikki osioit käytetty.

en: All primary partitions are in use.
fi: Kaikki ensiöosiot ovat käytössä.

en: All primary partitions have been defined already.
fi: Kaikki ensiöosiot on jo määritelty.

en: Alternate cylinders
fi: Vaihtoehtoiset sylinterit

en: AppArmor is not running
fi: AppArmor ei ole käynnissä

en: AppArmor profile
fi: AppArmor-profiili

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
fi: Haluatko varmasti kirjoittaa osiotaulun levylle?

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
fi: Oletetaan laitteistokellon olevan %sajassa.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
fi: Yritetään luoda kokolevymerkintä automaattisesti.

en: BSDI fs
fi: BSDI-fs

en: BSDI swap
fi: BSDI-sivutus

en: Backup files:
fi: Varmuuskopiotiedostot:

en: Bad user-specified page size %u
fi: Käyttäjän antama sivukoko %u on virheellinen

en: BeOS fs
fi: BeOS-tied.järj.

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
fi: Lohko %d tiedostossa ”%s” on merkitty käyttämättömäksi.

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
fi: Lohkoa on käytetty aikaisemmin. Nyt tiedostossa ”%s”.

en: BlockSize: %d
fi: LohkoKoko: %d

en: Boot
fi: Käynnistettävä

en: Boot Wizard hidden
fi: Kätketty Boot Wizard

en: Boot file is unchanged.
fi: Käynnistystiedostoa ei muutettu.

en: Bootable
fi: Käynnistettävä

en: Bootfile has been changed to "%s".
fi: Käynnistystiedostoksi muutettiin ”%s”.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
fi: Käynnistystiedoston polun on oltava täydellinen.

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
fi: Esilatausohjelma on päällekkäinen levynimiön kanssa!

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
fi: Viesti käyttäjältä %s@%s (%s) (%s):

en: Browse pagewise through text files.
fi: Selaa tekstitiedostoja sivuittain.

en: Bsize
fi: Bkoko

en: Byte Order:
fi: Tavujärjestys:

en: CD-ROM drive is not ready
fi: CD-ROM-asema ei ole valmiina

en: CD-ROM select speed command failed
fi: CD-ROMin nopeudenvalintakomento epäonnistui

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
fi: Kutsutaan osiotaulun uudelleen lukeva ioctl().

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
fi: Laitteistokelloa ei pystytä käyttämään millään tunnetulla tavalla.

en: Cannot allocate memory!
fi: Muistin varaaminen ei onnistu!

en: Cannot create temporary file
fi: Väliaikaistiedoston luominen ei onnistu

en: Caps Lock on
fi: Caps Lock päällä

en: Change the partition type
fi: Muuta osion tyyppiä

en: Change your finger information.
fi: Muuta omat finger-tietosi.

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
fi: Muutokset tehdään vain käyttömuistiin kunnes päätät kirjoittaa ne levylle.
    Ole varovainen kirjoituskomennon käytössä.

en: Changing finger information for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s finger-tiedot.

en: Changing shell for %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s kuori.

en: Checking all file systems.
fi: Tarkistetaan kaikki tiedostojärjestelmät.

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
fi: Tarkastetaan, ettei kukaan käytä levyä juuri nyt...

en: ChromeOS kernel
fi: ChromeOS-ydin

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Command      Meaning
fi: Komento      Merkitys

en: Command (m for help):
fi: Komento (m antaa ohjeen):

en: Compaq diagnostics
fi: Compaq-diagnostiikka

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
fi: Osion 9 tyypiksi on syytä jättää osio-otsikko (0), ja osion 11 tyypiksi koko osio (6), koska IRIX odottaa näin olevan.

en: Correct
fi: Korjaa

en: Couldn't initialize PAM: %s
fi: PAMia ei voitu alustaa: %s

en: Create new partition from free space
fi: Luo uusi osio tyhjästä tilasta

en: Created a new SGI disklabel.
fi: Luotiin uusi SGI-levynimiö.

en: Created a new Sun disklabel.
fi: Luotiin uusi Sun-levynimiö.

en: Cylinders
fi: Sylinterit

en: DIALUP AT %s BY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s MODEEMIYHTEYS PÄÄTTEELLÄ %1$s

en: DOS Compatibility flag is not set
fi: DOS-yhteensopivuuslippua ei ole asetettu

en: DOS R/O
fi: DOS vain luku

en: DOS secondary
fi: DOS-toisio

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the current partition
fi: Poista nykyinen osio

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
fi: Havaittiin SGI-levynimiö, jolla on väärä tarkistussumma.

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
fi: Havaittiin sun-levynimiö, jolla on väärä versio [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
fi: Havaittiin sun-levynimiö, jolla on väärä vtoc.nparts-arvo [%u].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
fi: Havaittiin sun-levynimiö, jolla on väärä vtoc.sanity-arvo [0x%08x].

en: Device
fi: Laite

en: Device '%s' is not a block device
fi: Laite ”%s” ei ole lohkolaite

en: Device:
fi: Laite:

en: Device: %s
fi: Laite: %s

en: Did not write partition table to disk.
fi: Osiotaulua ei kirjoitettu levylle.

en: Directory data: %zd bytes
fi: Hakemistodata: %zd tavua

en: Disk: %s
fi: Levy: %s

en: Disklabel type: %s
fi: Levynimiön tyyppi: %s

en: Display a calendar, or some part of it.
fi: Näytä kalenteri tai osa siitä.

en: Do underlining.
fi: Alleviivaa.

en: Do you really want to continue
fi: Haluatko varmasti jatkaa

en: Do you want to create a BSD disklabel?
fi: Luodaanko BSD-levynimiö?

en: Done.
fi: Valmis.

en: Double
fi: Kaksi

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
fi: Nuoli alas   Siirrä osoitin seuraavaan osioon

en: Edit the password or group file.
fi: Muokkaa salasana- tai ryhmätiedostoa.

en: Eject removable media.
fi: Poista siirrettävä laite.

en: Empty
fi: Tyhjä

en: End
fi: Loppu

en: Enter script file name:
fi: Anna skriptitiedoston nimi:

en: Everything: %zd kilobytes
fi: Kaikki: %zd kilotavua

en: Expert command (m for help):
fi: Asiantuntijakomento (m antaa ohjeen):

en: Extended
fi: Laajennettu

en: Extra link pointer in partition table %zu.
fi: Ylimääräinen linkkiosoitin osiotaulussa %zu.

en: Extra sectors per cylinder
fi: Ylimääräisiä sektoreita sylinterillä

en: Extraneous newline in file. Exiting.
fi: Ylimääräinen rivinvaihto tiedostossa. Poistutaan.

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
fi: EPÄONNISTUNUT KÄYTTÄJÄN %2$s ISTUNTO OSOITTEESTA %1$s, %3$s

en: FATAL: %s is not a terminal
fi: VAKAVAA: %s ei ole pääte

en: FATAL: bad tty
fi: VAKAVAA: virheellinen pääte

en: FSname: <%-6s>
fi: Tiedjärj.nimi: <%-6s>

en: FTP daemon
fi: FTP-demoni

en: Failed to fix partitions order.
fi: Osiojärjestyksen korjaaminen epäonnistui.

en: Failed to write disklabel.
fi: Levynimiön kirjoitus epäonnistui.

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filesystem LABEL:
fi: Tiedostojärjestelmän NIMIÖ:

en: Filesystem UUID:
fi: Tiedostojärjestelmän UUID

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
fi: Tiedostojärjestelmä laitteella %s on likainen, vaatii tarkistuksen.

en: Filesystem state=%d
fi: Tied.järj. tila=%d

en: Filesystem:
fi: Tiedostojärjestelmä:

en: Filter nroff output for CRT previewing.
fi: Suodata nroff-tuloste näyttöesikatselua varten.

en: Filter out reverse line feeds.
fi: Suodata pois käänteiset rivinvaihdot.

en: Find a (mounted) filesystem.
fi: Etsi (liitetty) tiedostojärjestelmä.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
fi: Finger-tietoja *EI* muutettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Finger information changed.
fi: Finger-tietoja muutettiin.

en: Finger information not changed.
fi: Finger-tietoja ei muutettu.

en: First %s
fi: Ensimmäinen %s

en: First cylinder
fi: Ensimmäinen sylinteri

en: First sector
fi: Ensimmäinen sektori

en: Fix partitions order
fi: Korjaa osioiden järjestys

en: Flags
fi: Liput

en: Flags:
fi: Liput:

en: Forcing filesystem check on %s.
fi: Pakotetaan tiedostojärjestelmän tarkistus laitteella %s.

en: Formatting ...
fi: Alustetaan...

en: Free space
fi: Vapaa tila

en: FreeBSD UFS
fi: FreeBSD-UFS

en: FreeBSD ZFS
fi: FreeBSD-ZFS

en: FreeBSD boot
fi: FreeBSD-käynnistys

en: FreeBSD data
fi: FreeBSD-data

en: FreeBSD swap
fi: FreeBSD-sivutus

en: Fsize
fi: Foko

en: GNU HURD or SysV
fi: GNU HURD tai SysV

en: GPT Entries
fi: GPT-merkinnät

en: GPT Header
fi: GPT-otsake

en: Gecos field
fi: Gecos-kenttä

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
fi[0]: Tiedostosta %2$s saatiin %1$zu tavua
fi[1]: Tiedostosta %2$s saatiin %1$zu tavua

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: Hardware clock is on %s time
fi: Laitteistokello on %sajassa

en: Header version: %s
fi: Otsakkeen versio: %s

en: Heads
fi: Päät

en: Help
fi: Ohje

en: Hex code (type L to list all codes):
fi: Heksakoodi (L listaa kaikki koodit):

en: Hidden FAT12
fi: Kätketty FAT12

en: Hidden FAT16
fi: Kätketty FAT16

en: Hidden FAT16 <32M
fi: Kätketty FAT16 <32M

en: Hidden HPFS/NTFS
fi: Kätketty HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
fi: Kätketty W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden W95 FAT32
fi: Kätketty W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
fi: Kätketty W95 FAT32 (LBA)

en: Hint: %s
fi: Vihje: %s

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Home directory
fi: Kotihakemisto

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
fi: Laitteistokellon aika: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$.2d:%5$.2d:%6$.2d = %7$ld sekuntia vuodesta 1969

en: IBM Thinkpad hibernation
fi: IBM Thinkpad -valmiustila

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
fi: IRIX pitää siitä, että osio 11 täyttää koko levyn.

en: Id  Name
fi: Id  Nimi

en: Ignoring extra extended partition %zu
fi: Ylimääräistä laajennettua osiota %zu ei huomioida

en: Including: %s
fi: Sisällytetään: %s

en: Incorrect value.
fi: Virheellinen arvo.

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
fi: Käyttämättömäksi merkittyä i-solmua %d käytetään tiedostoon ”%s”

en: Inode end: %d, Data end: %d
fi: I-solmun loppu: %d, Datan loppu: %d

en: Input line too long.
fi: Syöterivi on liian pitkä.

en: Interleave factor
fi: Lomituskerroin

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
fi: Sisäinen virhe: yritetään kirjoittaa viallista lohkoa
    Kirjoituspyyntöä ei huomioida

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
fi: Virheellinen käynnistystiedosto! Käynnistystiedoston on oltava absoluuttinen, ei-tyhjä polku, esim. ”/unix” tai ”/unix.save”.

en: Invalid parameter: %s
fi: Virheellinen parametri: %s

en: Invalid partition entry checksum.
fi: Virheellinen osiomerkinnän tarkistussumma.

en: Invalid partition type `%c'.
fi: Virheellinen osiotyyppi ”%c”.

en: Invalid range: %s
fi: Virheellinen väli: %s

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
fi: Virheellisiä arvoja laitteistokellossa: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$.2d:%5$.2d:%6$.2d

en: Is /proc mounted?
fi: Onko /proc liitetty?

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
fi: On erittäin suositeltavaa, että yhdestoista osio kattaa koko levyn ja on tyyppiä ”SGI volume”.

en: LOGIN ON %s BY %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %1$s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
fi: KÄYTTÄJÄN %2$s KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %1$s OSOITTEESTA %3$s

en: LPGETIRQ error
fi: LPGETIRQ-virhe

en: LPGETSTATUS error
fi: LPGETSTATUS-virhe

en: Label was truncated.
fi: Nimiö typistettiin.

en: Label: %s
fi: Nimiö: %s

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
fi: Viimeinen kalibrointi tehty %ld sekuntia vuoden 1969 jälkeen

en: Last change
fi: Viimeisin muutos

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
fi: Viimeinen siirtymäsäätö tehty %ld sekuntia vuoden 1969 jälkeen

en: Last login
fi: Edellinen kirjautuminen

en: Last login: %.*s
fi: Edellinen kirjautuminen: %.*s

en: Leaving.
fi: Poistutaan.

en: Leaving.
fi: Poistutaan.

en: Line too long
fi: Liian pitkä rivi

en: Linux extended
fi: Linux laajennettu

en: Linux filesystem
fi: Linux-tiedostojärjestelmä

en: Linux native
fi: Linuxmainen

en: Linux plaintext
fi: Linux teksti

en: Linux swap
fi: Linux-sivutus

en: Linux swap / Solaris
fi: Linux-sivutus / Solaris

en: Logging in with home = "/".
fi: Kirjaudutaan käyttäen kotihakemistona ”/”.

en: Login incorrect
fi: Kirjautuminen epäonnistui

en: Make a Linux filesystem.
fi: Luo Linux-tiedostojärjestelmä.

en: Mark in use
fi: Merkitse käyttöön

en: Maxsize=%zu
fi: Maxkoko=%zu

en: Message queue id: %d
fi: Viestijonon id: %d

en: Messages
fi: Viestit

en: Minix / old Linux
fi: Minix/vanha Linux

en: Model name:
fi: Mallinimi:

en: Model:
fi: Malli:

en: More than one entire disk entry present.
fi: Levyllä on useampi kuin yksi kokolevymerkintä.

en: Mountpoint:
fi: Liitospiste:

en: N
fi: E

en: NTFS volume set
fi: NTFS-osioryhmä

en: Name
fi: Nimi

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
fi[0]: Käynnistystiedoston nimi on liian pitkä: maksimi %zu tavu.
fi[1]: Käynnistystiedoston nimi on liian pitkä: maksimi %zu tavua.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
fi: Tarvittava muutos on alle sekunti, joten ei aseteta kelloa.

en: NetBSD swap
fi: NetBSD-sivutus

en: New
fi: Uusi

en: New beginning of data
fi: Uusi datan alku

en: New name
fi: Uusi nimi

en: New shell
fi: Uusi kuori

en: New size:
fi: Uusi koko:

en: No errors detected.
fi: Virheitä ei havaittu.

en: No free partition available!
fi: Ei vapaita osioita käytettävissä!

en: No free sectors available.
fi: Ei vapaita sektoreita käytettävissä.

en: No next file
fi: Ei seuraavaa tiedostoa

en: No partition is defined yet!
fi: Osioita ei ole vielä määritelty!

en: No partitions defined.
fi: Osioita ei ole määritelty.

en: No previous command to substitute for
fi: Ei edellistä komentoa korvattavaksi

en: No previous file
fi: Ei edellistä tiedostoa

en: No previous regular expression
fi: Ei aiempaa säännöllistä lauseketta

en: No program specified
fi: Ohjelmaa ei ole annettu

en: No remembered search string
fi: Ei muistettua hakumerkkijonoa

en: No usable clock interface found.
fi: Käyttökelpoista kellorajapintaa ei löytynyt.

en: Non-FS data
fi: ei-tied.järj. data

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
fi: Ei säädetä siirtymäkerrointa, koska edellinen kalibrointiaika on nolla,
    joten historia on virheellinen ja kalibroinnin uudelleen aloitus on
    tarpeellista.

en: Not enough arguments
fi: Liian vähän argumentteja

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
fi: Ei aseteta kelloa, koska siirtymäkerroin %f on aivan liian suuri.

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
fi: Ei aseteta kelloa, koska edellinen säätöaika on nolla, joten historia on virheellinen.

en: Not superuser.
fi: 3mountin käyttöön vaaditaan pääkäyttäjän oikeudet

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
fi: Huomaa, että osiotaulun merkinnät eivät nyt ole levyjärjestyksessä.

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
fi: Huom: Kaikki komennot voi antaa joko isoilla tai pienillä

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
fi: Ei mitään tehtävää. Järjestys on jo oikea.

en: Num Lock off
fi: Num Lock pois päältä

en: Num Lock on
fi: Num Lock päällä

en: Number of alternate cylinders
fi: Vaihtoehtoisten sylinterien määrä

en: Number of cylinders
fi: Sylinterien määrä

en: Number of heads
fi: Päiden määrä

en: Number of physical cylinders
fi: Fyysisten sylinterien määrä

en: Number of sectors
fi: Sektorien määrä

en: OS/2 Boot Manager
fi: OS/2 Alkulatauksen hallinta

en: Office
fi: Toimisto

en: Office Phone
fi: Toimistopuhelin

en: Old Minix
fi: Vanha Minix

en: Only 1k blocks/zones supported
fi: Vain 1k-lohkot/vyöhykkeet ovat tuettuja

en: Open a terminal and set its mode.
fi: Avaa päätteen ja asettaa sen tilan.

en: Other options:
fi: Muut valitsimet:

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
fi: Muut osiot käyttävät jo koko levyn. Poista/kutista niitä ennen uutta yritystä.

en: Owner
fi: Omistaja

en: Partition %u is too big for the disk.
fi: Osio %u on liian suuri levylle.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
fi: Osio %u on päällekkäinen osion %u kanssa.

en: Partition %zu does not exist yet!
fi: Osiota %zu ei ole vielä olemassa!

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
fi: Osio %zu ei ala fyysisen sektorin rajalta.

en: Partition %zu has been deleted.
fi: Osio %zu on poistettu.

en: Partition %zu: contains sector 0
fi: Osio %zu: sisältää sektorin 0

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %llu
fi: Osio %zu: sylinteri %d on suurempi kuin maksimi %llu

en: Partition %zu: empty.
fi: Osio %zu: tyhjä.

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
fi: Osio %zu: pää %d on suurempi kuin maksimi %d

en: Partition %zu: previous sectors %u disagrees with total %u
fi: Osio %zu: edellinen sektorimäärä %u on ristiriidassa kokonaismäärän %u kanssa

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %llu
fi: Osio %zu: sektori %d on suurempi kuin maksimi %llu

en: Partition 11 should cover the entire disk.
fi: Osion 11 tulisi täyttää koko levyn.

en: Partition UUID:
fi: Osion UUID:

en: Partition name:
fi: Osion nimi:

en: Partition number
fi: Osionumero

en: Partition overlap on the disk.
fi: Levyllä on päällekkäisiä osioita.

en: Partition size:
fi: Osion koko:

en: Partition type
fi: Osion tyyppi

en: Partition type (type L to list all types):
fi: Osion tyyppi (L listaa kaikki tyypit):

en: Partition type:
fi: Osion tyyppi:

en: PartitionMagic recovery
fi: PartitionMagic-palautus

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
fi[0]: Osiot %d ja %d ovat päällekkäiset %d sektorin verran.
fi[1]: Osiot %d ja %d ovat päällekkäiset %d sektorin verran.

en: Partitions order fixed.
fi: Osiojärjestys korjattu.

en: Password changed
fi: Salasana muutettu

en: Password expiration
fi: Salasanan vanheneminen

en: Password is locked
fi: Salasana on lukittu

en: Password not required
fi: Salasanaa ei vaadita

en: Password:
fi: Salasana:

en: Pattern not found
fi: Hahmoa ei löydy

en: Physical cylinders
fi: Fyysiset sylinterit

en: Press a key to continue.
fi: Paina näppäintä jatkaaksesi.

en: Print help screen
fi: Näytä ohjeruutu

en: QNX4.x 2nd part
fi: QNX4.x 2:s osio

en: QNX4.x 3rd part
fi: QNX4.x 3:s osio

en: Quit
fi: Lopeta

en: RE error:
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa:

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec            Size   Device
fi: RO    RA   SSZ   BSZ   AlkuSekt            Koko   Laite

en: ROM image write failed (%zd %zd)
fi: ROM-vedoksen kirjoitus epäonnistui (%zd %zd)

en: ROOT LOGIN ON %s
fi: PÄÄKÄYTTÄJÄN KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
fi: PÄÄKÄYTTÄJÄN KIRJAUTUMINEN PÄÄTTEELLÄ %s OSOITTEESTA %s

en: Re-reading the partition table failed.
fi: Osiotaulun uudelleenluku epäonnistui.

en: Read error from %s file
fi: Lukuvirhe %s-tiedostossa

en: Read error: bad block in file '%s'
fi: Lukuvirhe: viallinen lohko tiedostossa ”%s”

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
fi: Lukuvirhe: siirtyminen lohkoon ei onnistu tiedostossa ”%s”

en: Read one line.
fi: Lue yksi rivi.

en: Read:
fi: Luku:

en: Remove block
fi: Poista lohko

en: Rotation speed (rpm)
fi: Pyörimisnopeus (rpm)

en: Run a program with different privilege settings.
fi: Ajaa ohjelman erilaisilla oikeuksilla.

en: SCSI eject succeeded
fi: SCSI-poisto onnistui

en: SELinux is not running
fi: SELinux ei ole käynnissä

en: SELinux label
fi: SELinux-nimiö

en: Save & Exit
fi: Tallenna & lopeta

en: Scroll Lock on
fi: Scroll Lock päällä

en: Sector %d is already allocated
fi: Sektori %d on jo varattu

en: Sector %ju already used.
fi: Sektori %ju on jo käytetty.

en: Sector %llu is already allocated.
fi: Sektori %llu on jo varattu.

en: Sectors
fi: Sektorit

en: Sectors/track
fi: Sektoreita/ura

en: Segment size
fi: Segmentin koko

en: Select (default %c):
fi: Valitse (oletus %c):

en: Select partition type
fi: Valitse osion tyyppi

en: Selected partition %ju
fi: Valittiin osio %ju

en: Semaphore id: %d
fi: Semaforin id: %d

en: Semaphores
fi: Semaforit

en: Send a message to another user.
fi: Lähetä viesti toiselle käyttäjälle.

en: Set
fi: Aseta

en: Set i_nlinks to count
fi: Aseta i_linkkimäärä lasketun mukaiseksi

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
fi: Asetetaan laitteistokello aikaan %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekuntia vuodesta 1969

en: Shell
fi: Kuori

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
fi: Kuorta *EI* vaihdettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Shell changed.
fi: Kuori vaihdettu.

en: Shell not changed.
fi: Kuorta ei vaihdettu.

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
fi: Näytä ISO-9660-tiedostojärjestelmän pituus.

en: Single
fi: Yksi

en: Size
fi: Koko

en: Start
fi: Alku

en: Start sector %ju out of range.
fi: Alkusektori %ju sallitun välin ulkopuolella.

en: Start-C/H/S
fi: Alku-C/H/S

en: Status
fi: Tila

en: Super block: %zd bytes
fi: Superlohko: %zd tavua

en: Supplementary group IDs
fi: Lisäryhmien ID:t

en: Supplementary groups
fi: Lisäryhmät

en: Syncing disks.
fi: Synkronoidaan levyt.

en: TIOCSCTTY failed: %m
fi: TIOCSCTTY epäonnistui: %m

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
fi: Kerro ytimelle osioiden olemassaolosta ja numeroinnista.

en: The boot partition does not exist.
fi: Käynnistysosiota ei ole olemassa.

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
fi: Laitteella %s ei ole BSD-levynimiötä.

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
fi: Hakemisto ”%s” sisältää virheellisen i-solmunumeron tiedostolle ”%.*s”.

en: The entire disk is already covered with partitions.
fi: Koko levy on jo osioiden käytössä.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
fi: Koko levyn osion tulee alkaa lohkosta 0, ei lohkosta %d.

en: The file `%s' has mode %05o
fi: Tiedostolla ”%s” on tila %05o

en: The partition table has been altered.
fi: Osiotaulua on muutettu.

en: The swap partition does not exist.
fi: Sivutusosiota ei ole olemassa.

en: The swap partition has no swap type.
fi: Sivutusosiolla ei ole sivutustyyppiä.

en: There is no *BSD partition on %s.
fi: Laitteella %s ei ole *BSD-osiota.

en: This account is currently not available.
fi: Tämä tili ei ole tällä hetkellä käytettävissä.

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
fi: Laitteistokellosta luettu aika: %3$.2d.%2$.2d.%1$4d %4$02d:%5$02d:%6$02d

en: Timed out waiting for time change.
fi: Aikakatkaisu odotettaessa ajan muutosta.

en: Toggle bootable flag of the current partition
fi: Aseta nykyisen osion käynnistettävyyslippu päälle/pois

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
fi: Tyyppi 0 merkitsee tyhjää tilaa useissa järjestelmissä. Tyyppiä 0 olevien osioiden pitäminen ei todennäköisesti ole viisasta.

en: UTC
fi: UTC-

en: UUCP subsystem
fi: UUCP-alijärjestelmä

en: Unable to allocate buffer for inode count
fi: I-solmujen laskemiseen ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for inode map
fi: I-solmukartalle ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for inodes
fi: I-solmuille ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for zone count
fi: Vyöhykkeen laskemiseen ei voi varata puskuria

en: Unable to allocate buffer for zone map
fi: Vyöhykekartalle ei voi varata puskuria

en: Unable to read inode map
fi: I-solmukarttaa ei voi lukea

en: Unable to read inodes
fi: I-solmuja ei voi lukea

en: Unable to read zone map
fi: Vyöhykekarttaa ei voi lukea

en: Unable to set up swap-space: unreadable
fi: Sivutustilaa ei voi luoda: ei luettavissa

en: Unable to write inode map
fi: I-solmukarttaa ei voi kirjoittaa

en: Unable to write inodes
fi: I-solmuja ei voi kirjoittaa

en: Unable to write zone map
fi: Vyöhykekartan kirjoitus ei onnistu

en: Unexpected EOF in %s file
fi: Odottamaton tiedoston loppu %s-tiedostossa

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown command: %s
fi: Tuntematon komento: %s

en: Unknown error in %s file
fi: Tuntematon virhe %s-tiedostossa

en: Unknown user context
fi: Tuntematon käyttäjäympäristö

en: Unmark
fi: Poista merkintä

en: Unmount filesystems.
fi: Irrotatiedostojärjestelmiä.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
fi: Käyttämätöntä tilaa – sektorit %u–%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
fi: Käyttämätöntä tilaa – sektorit 0–%u.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
fi[0]: Käyttämätön %8u sektorin alue: sektorit %8u–%u
fi[1]: Käyttämätön %8u sektorin alue: sektorit %8u–%u

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
fi: Nuoli ylös   Siirrä osoitin edelliseen osioon

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
fi: Käyttö: %s <salasanatiedosto> <käyttäjänimi>...

en: Usage: %s [options] [file ...]
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [tiedosto...]

en: Use the --force flag to overrule all checks.
fi: Käytä --force -valitsinta kaikkien tarkistusten ohittamiseen.

en: User ID
fi: Käyttäjä-ID

en: User name
fi: Käyttäjänimi

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Using UTC time.
fi: Käytetään UTC-aikaa.

en: Using default response %c.
fi: Käytetään oletusvastausta %c.

en: Using local time.
fi: Käytetään paikallista aikaa.

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
fi: Käytetään käyttäjän antamaa sivukokoa %d järjestelmän arvon %d sijaan

en: Value out of range.
fi: Arvo sallitun välin ulkopuolella.

en: Verifying ...
fi: Varmistetaan...

en: Virtualization:
fi: Virtualisointi:

en: Volume: <%-6s>
fi: Osio: <%-6s>

en: W95 Ext'd (LBA)
fi: W95 Laaj (LBA)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
fi: VAROITUS: laitenumerot typistetty %u bittiin. Tämä tarkoittaa lähes
    varmasti, että jotkut laitetiedostot ovat väärin.

en: Waiting for clock tick...
fi: Odotetaan kellon tikitystä...

en: Waiting in loop for time from %s to change
fi: Odotetaan silmukassa laitteen %s ajan muuttumista

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
fi: Varoitus: Ensimmäinenvyöhyke != Norm_ensimmäinenvyöhyke

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
fi: Varoitus: Väärät arvot korjataan kirjoitettaessa (w)

en: Warning: inode count too big.
fi: Varoitus i-solmujen määrä on liian suuri.

en: Weird values in do_check: probably bugs
fi: Outoja arvoja funktiossa do_check: todennäköisesti ohjelmistovikoja

en: Welcome to fdisk (%s).
fi: Tervetuloa fdiskiin (%s).

en: Whole disk
fi: Koko levy

en: Without any arguments, display the current month.
fi: Ilman argumentteja näytetään kuluva kuukausi.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
fi: Haluatko muokata tiedostoa %s nyt [y/n]?

en: Write
fi: Kirjoita

en: Write a message to all users.
fi: Kirjoita viesti kaikille käyttäjille.

en: Write error: bad block in file '%s'
fi: Kirjoitusvirhe: viallinen lohko tiedostossa ”%s”

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
fi: Kirjoita osiotaulu levylle (tämä saattaa tuhota dataa)

en: Y
fi: K

en: You are using shadow groups on this system.
fi: Tässä järjestelmässä käytetään varjoryhmiä.

en: You are using shadow passwords on this system.
fi: Tässä järjestelmässä käytetään varjosalasanoja.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
fi: Levyllä on päällekkäisiä osioita. Päällekkäisyys on korjattava ensin!

en: You have chosen an unusual bootfile name.
fi: Valittu käynnistystiedoston nimi on epätavallinen.

en: You have mail.
fi: Sinulle on postia.

en: You have new mail.
fi: Sinulle on uutta postia.

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behavior
fi: Vain root voi määritellä Ctrl-Alt-Del:n vaikutuksen

en: Zone %lu: in use, counted=%d
fi: Vyöhyke %lu: käytössä, laskettu=%d

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
fi: Vyöhyke %lu: merkitty käyttöön, mikään tiedosto ei käytä sitä.

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
fi: Vyöhyke %lu: ei käytössä, laskettu=%d

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
fi: Vyöhykenumero < FIRSTZONE tiedostossa ”%s”.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
fi: Vyöhykenumero ≥ ZONES tiedostossa ”%s”.

en: Zonesize=%d
fi: Vyöhykekoko=%d

en: [Not a file] line %d
fi: [Ei tiedosto] rivi %d

en: [Press 'h' for instructions.]
fi: [Näppäin ”h” näyttää ohjeita.]

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
fi: [Välilyönti jatkaa, ”q” lopettaa.]

en: [Use q or Q to quit]
fi: [Käytä q tai Q lopettaaksesi]

en: [press ENTER to login]
fi: [kirjautuminen ENTER-näppäimellä]

en: [unsupported]
fi: [ei tuettu]

en: add a new partition
fi: lisää uusi osio

en: adds randomness
fi: lisää satunnaisuutta

en: alignment offset
fi: tasaussiirtymä

en: all mount options
fi: kaikki liitosvalitsimet

en: allocated queues = %d
fi: varattuja jonoja = %d

en: allocated semaphores = %d
fi: varattuja semaforeja = %d

en: argument error: bright %s is not supported
fi: argumenttivirhe: kirkkaus %s ei ole tuettu

en: bad -l argument
fi: virheellinen -l-parametri

en: bad arguments
fi: virheelliset argumentit

en: bad conversion character %%%s
fi: virheellinen muunnosmerkki %%%s

en: bad file descriptor
fi: virheellinen tiedostokahva

en: bad filename length
fi: virheellinen tiedostonimen pituus

en: bad inode offset
fi: virheellinen i-solmun siirtymä

en: bad inode size
fi: virheellinen i-solmun koko

en: bad magic number in super-block
fi: virheellinen taikaluku superlohkossa

en: bad s_imap_blocks field in super-block
fi: virheellinen s_imap_blocks-kenttä superlohkossa

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
fi: virheellinen s_zmap_blocks-kenttä superlohkossa

en: bad speed: %s
fi: virheellinen nopeus: %s

en: bad usage
fi: virheellinen käyttö

en: bad v2 inode size
fi: virheellinen v2 i-solmun koko

en: big
fi: big-endian

en: blocks argument too large, max is %llu
fi: blocks-argumentti on liian suuri, maksimi on %llu

en: bogus mode: %s (%o)
fi: virheellinen tila: %s (%o)

en: bytes
fi: tavut

en: bytes in use
fi: tavua käytössä

en: bytes/sector
fi: tavua/sektori

en: can't find your tty's name
fi: write: tty:n nimeä ei löydy

en: can't fork
fi: haarauttaminen ei onnistu

en: cannot (un)set powersave mode
fi: virransäästötilaa ei voi asettaa (pois)

en: cannot close file %s
fi: tiedostoa %s ei voi sulkea

en: cannot fork
fi: haarauttaminen ei onnistu

en: cannot get size of %s
fi: laitteen %s kokoa ei voi hakea

en: cannot mount %s read-only
fi: ei voi liittää laitetta %s vain luku -tilaan

en: cannot open
fi: ei voi avata

en: cannot open %s
fi: laitetta %s ei voi avata

en: cannot read
fi: ei voida lukea

en: carefulputc failed
fi: carefulputc epäonnistui

en: change a partition type
fi: muuta osion tyyppiä

en: change disk GUID
fi: muuta levyn GUID

en: change number of cylinders
fi: muuta sylinterien määrä

en: change number of heads
fi: muuta päiden määrä

en: change number of sectors/track
fi: muuta sektorien määrä uraa kohden

en: change partition UUID
fi: muuta osion UUID

en: change partition name
fi: muuta osion nimi

en: check aborted.
fi: tarkistus keskeytetty.

en: chmod (%s, %u) failed: %m
fi: chmod (%s, %u) epäonnistui: %m

en: chown failed: %s
fi: chown epäonnistui: %s

en: chroot failed
fi: chroot epäonnistui

en: clock daemon
fi: kellodemoni

en: close failed
fi: close epäonnistui

en: connect
fi: yhdistäminen

en: container
fi: säiliö

en: container for logical partitions
fi: säiliö loogisille osioille

en: could not get device size
fi: laitteen kokoa ei saatu selville

en: could not read directory %s
fi: hakemistoa %s ei voi lukea

en: couldn't compute selinux context
fi: selinux-kontekstin laskeminen ei onnistunut

en: cpuset_alloc failed
fi: cpuset_alloc epäonnistui

en: cramfs endianness is %s
fi: cramfs:n tavujärjestys on %s

en: crc error
fi: crc-virhe

en: crypt failed
fi: crypt epäonnistui

en: cylinder | cylinders
fi[0]: sylinteri
fi[1]: sylinteriä

en: cylinders
fi: sylinterit

en: cylinderskew
fi: sylinterivääristymä

en: data block too large
fi: datalohko on liian suuri

en: date of last login
fi: edellinen kirjautumisen päivämäärä

en: date of last password change
fi: edellinen salasanan vaihdon päivämäärä

en: default device: `%s'
fi: oletuslaite: ”%s”

en: delete a partition
fi: poista osio

en: dest
fi: kohde

en: device identifier
fi: laitetunniste

en: device is `%s'
fi: laite on ”%s”

en: device name is `%s'
fi: laitteen nimi on ”%s”

en: device type
fi: laitetyyppi

en: disk serial number
fi: levyn sarjanumero

en: done
fi: valmis

en: empty long option after -l or --long argument
fi: tyhjä pitkä valitsin argumentin -l tai --long jälkeen

en: end of the partition in sectors
fi: osion loppu sektoreina

en: error %d (%m) while executing fsck.%s for %s
fi: virhe %d (%m) käynnistettäessä fsck.%s:ta laitteelle %s

en: error closing %s
fi: virhe suljettaessa laitetta %s

en: error writing . entry
fi: virhe kirjoitettaessa ”.”-merkintää

en: error writing .. entry
fi: virhe kirjoitettaessa ”..”-merkintää

en: error writing inode
fi: virhe kirjoitettaessa i-solmua

en: error writing root inode
fi: virhe kirjoitettaessa juuren i-solmua

en: error writing superblock
fi: virhe kirjoitettaessa superlohkoa

en: error: %s
fi: virhe: %s

en: error: %s: device in use
fi: virhe: %s: laite on käytössä

en: error: parsing UUID failed
fi: virhe: UUID:n jäsennys epäonnistui

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
fi: virhe: sivutusalueen on oltava vähintään %ld KiB:n kokoinen

en: excessively long line arg
fi: liian pitkä riviargumentti

en: exec failed
fi: käynnistys epäonnistui

en: exiting due to -n/--noop option
fi: poistutaan -n/--noop -valitsimen vuoksi

en: extended
fi: laajennettu

en: failed
fi: epäonnistui

en: failed to add partition
fi: osion lisääminen epäonnistui

en: failed to get lock
fi: lukon saaminen epäonnistui

en: failed to parse column names
fi: sarakenimien jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse id
fi: id:n jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse number
fi: lukuarvon jäsentäminen epäonnistui

en: failed to parse number of lines per page
fi: sivun rivimäärän jäsennys epäonnistui

en: failed to parse size
fi: koon jäsentäminen epäonnistui

en: failed to resize partition
fi: osion koon muuttaminen epäonnistui

en: fallocate failed
fi: fallocate epäonnistui

en: field %s is too long
fi: kenttä %s on liian pitkä

en: file %s
fi: tiedosto %s

en: file extends past end of filesystem
fi: tiedosto jatkuu tiedostojärjestelmän lopun yli

en: file inode has zero offset and non-zero size
fi: tiedoston i-solmun siirtymä on nolla mutta koko ei ole nolla

en: file inode has zero size and non-zero offset
fi: tiedoston i-solmun koko on nolla mutta siirtymä ei ole nolla

en: file length too short
fi: tiedosto on liian lyhyt

en: filename length is zero
fi: tiedostonimen pituus on nolla

en: filesystem UUID
fi: tiedostojärjestelmän UUID

en: filesystem label
fi: tiedostojärjestelmän nimiö

en: filesystem root
fi: tiedostojärjestelmän juuri

en: filesystem size
fi: tiedostojärjestelmän koko

en: filesystem size available
fi: tiedostojärjestelmän koko saatavilla

en: filesystem size used
fi: tiedostojärjestelmän koko käytetty

en: filesystem too big.  Exiting.
fi: tiedostojärjestelmä on liian suuri. Lopetetaan.

en: filesystem type
fi: tiedostojärjestelmän tyyppi

en: filesystem use percentage
fi: tiedostojärjestelmän käyttöprosentti

en: first argument
fi: ensimmäinen argumentti

en: fix partitions order
fi: korjaa osioiden järjestys

en: floppy eject command failed
fi: levykkeen poistokomento epäonnistui

en: floppy eject command succeeded
fi: levykkeen poistokomento onnistui

en: flush buffers
fi: tyhjennä puskurit

en: fork failed
fi: haarauttaminen epäonnistui

en: fork() failed, try again later
fi: fork() epäonnistui, yritä myöhemmin uudelleen

en: from %.*s
fi: osoitteesta %.*s

en: fsname name too long
fi: tiedostojärjestelmän nimi on liian pitkä

en: full
fi: täysi

en: full user name
fi: käyttäjän koko nimi

en: get alignment offset in bytes
fi: hae tasaussiirtymä tavuina

en: get blocksize
fi: hae lohkokoko

en: get filesystem readahead
fi: hae tiedostojärjestelmän lukuennakko

en: get logical block (sector) size
fi: hae loogisen lohkon (sektorin) koko

en: get minimum I/O size
fi: hae vähimmäis-I/O-koko

en: get optimal I/O size
fi: hae paras I/O-koko

en: get physical block (sector) size
fi: hae fyysisen lohkon (sektorin) koko

en: get read-only
fi: hae vain luku -tila

en: get readahead
fi: hae lukuennakko

en: get size in bytes
fi: hae koko tavuina

en: getline() failed
fi: getline() epäonnistui

en: getresgid failed
fi: getresgid epäonnistui

en: getresuid failed
fi: getresuid epäonnistui

en: group %s does not exist
fi: ryhmää %s ei ole olemassa

en: group name
fi: ryhmänimi

en: headswitch
fi: päänvaihto

en: home directory
fi: kotihakemisto

en: hostname '%s' is too long
fi: konenimi ”%s” on liian pitkä

en: human readable size
fi: helppolukuinen koko

en: illegal day value
fi: virheellinen päivän arvo

en: illegal day value: use 1-%d
fi: virheellinen päivän arvo: käytä 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
fi: virheellinen kuukauden arvo: käytä 1-12

en: illegal option -- %s
fi: virheellinen valitsin – %s

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
fi: virheellinen viikon arvo: vuonna %d ei ole viikkoa %d

en: illegal year value
fi: virheellinen vuoden arvo

en: illegal year value: use positive integer
fi: virheellinen vuoden arvo: käytä positiivista kokonaislukua

en: interleave
fi: lomitus

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: internal error, contact the author.
fi: sisäinen virhe, ota yhteyttä tekijään.

en: internal kernel device name
fi: ytimen sisäinen laitenimi

en: invalid TID argument
fi: virheellinen TID-argumentti

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
fi: virheellinen argumentti --cdspeed/-x -valitsimelle

en: invalid argument: %s
fi: virheellinen argumentti: %s

en: invalid block count argument
fi: virheellinen lohkomääräargumentti

en: invalid divisor argument
fi: virheellinen nimittäjäargumentti

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
fi: virheellinen tavujärjestys annettu; oltava joko ”big”, ”little” tai ”host”

en: invalid exit code
fi: virheellinen paluuarvo

en: invalid heads argument
fi: virheellinen pääargumentti

en: invalid id
fi: virheellinen id

en: invalid id: %s
fi: virheellinen id: %s

en: invalid key
fi: virheellinen avain

en: invalid length argument
fi: virheellinen pituusargumentti

en: invalid partition number argument
fi: virheellinen osionumeroargumentti

en: invalid sectors argument
fi: virheellinen sektoriargumentti

en: invalid start argument
fi: virheellinen aloitusargumentti

en: ioctl failed
fi: ioctl epäonnistui

en: ioctl(%s) was successful.
fi: ioctl(%s) onnistui.

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
fi: päivityskeskeytykset lopettava ioctl() laitteelle %s epäonnistui

en: ioprio_get failed
fi: ioprio_get epäonnistui

en: is n
fi: on n

en: is y
fi: on y

en: key
fi: avain

en: kind of lock
fi: lukon laji

en: klogctl error
fi: klogctl-virhe

en: lchown failed: %s
fi: lchown epäonnistui: %s

en: little
fi: little-endian

en: local
fi: paikallisessa

en: localtime() failed
fi: localtime() epäonnistui

en: locked
fi: lukittu

en: logical
fi: looginen

en: logical sector size
fi: sektorikoko

en: login shell
fi: kirjautumiskuori

en: login:
fi: tunnus:

en: login: -h is for superuser only
fi: login: -h on vain pääkäyttäjälle

en: max number of arrays = %d
fi: taulukkoja enintään = %d

en: max ops per semop call = %d
fi: operaatioita semop-kutsua kohden enintään = %d

en: max queues system wide = %d
fi: jonoja järjestelmässä enintään = %d

en: max semaphores per array = %d
fi: semaforeja taulukossa enintään = %d

en: max semaphores system wide = %d
fi: semaforeja järjestelmässä enintään = %d

en: maximum input lines (%d) exceeded
fi: syöterivien enimmäismäärä (%d) ylitettiin

en: messages
fi: viestit

en: minimum I/O size
fi: vähimmäis-I/O-koko

en: missing optstring argument
fi: puuttuva valitsinmerkkijonon argumentti

en: mkdir failed: %s
fi: mkdir epäonnistui: %s

en: mknod failed: %s
fi: mknod epäonnistui: %s

en: mount table full
fi: liitostaulukko täynnä

en: msqid
fi: vstjno-id

en: must be superuser to use mount
fi: mountin käyttöön vaaditaan pääkäyttäjän oikeudet

en: n
fi: e

en: nattch
fi: liit-määrä

en: need terminal for interactive repairs
fi: vuorovaikutteisiin korjauksiin tarvitaan pääte

en: no
fi: ei

en: no command was specified
fi: komentoa ei annettu

en: no device specified
fi: mitään laitetta ei annettu

en: no file specified
fi: tiedostoa ei ole annettu

en: no label,
fi: ei nimiötä,

en: no length argument specified
fi: pituusargumenttia ei ole annettu

en: no uuid
fi: ei uuid:tä

en: non-block (%ld) bytes
fi: ei-lohko (%ld) tavua

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
fi: ei-koko (%ld vs %ld) tavua

en: none
fi: ei mitään

en: not a block device or file: %s
fi: ei ole lohkolaite eikä tiedosto: %s

en: not enough arguments
fi: liian vähän argumentteja

en: not enough space, need at least %llu blocks
fi: tila ei riitä, vaaditaan vähintään %llu lohkoa

en: number of sectors
fi: sektorien määrä

en: numbered from 5
fi: numeroitu 5:stä alkaen

en: on %.*s
fi: päätteeltä %.*s

en: only superuser can run this program
fi: vain pääkäyttäjä voi ajaa tämän ohjelman

en: open failed
fi: open epäonnistui

en: operation %d
fi: operaatio %d

en: optimal I/O size
fi: paras I/O-koko

en: option '%s' requires an argument
fi: valitsin ”%s ” vaatii argumentin

en: option requires an argument -- %s
fi: valitsin vaatii argumentin -- %s

en: optional mount fields
fi: valinnaiset liitoskentät

en: owner
fi: omistaja

en: partition LABEL
fi: osion NIMIÖ

en: partition UUID
fi: osion UUID

en: partition flags
fi: osion liput

en: partition label
fi: osion nimiö

en: partition name
fi: osion nimi

en: partition number
fi: osionumero

en: partition table type (dos, gpt, ...)
fi: osiotaulun tyyppi (dos, gpt, ...)

en: password not required
fi: salasanaa ei vaadita

en: past first line
fi: ensimmäisestä rivistä eteenpäin

en: permission denied
fi: lupa evätty

en: perms
fi: oikeudet

en: physical sector size
fi: sektorikoko

en: primary
fi: ensiö

en: print this menu
fi: näytä tämä valikko

en: readlink failed: %s
fi: readlink epäonnistui: %s

en: removable device
fi: siirrettävä laite

en: reread partition table
fi: lue osiotaulu uudelleen

en: resource description
fi: resurssin kuvaus

en: resource name
fi: resurssin nimi

en: resource(s) deleted
fi: resurssi(t) poistettu

en: return to main menu
fi: palaa päävalikkoon

en: root inode is not directory
fi: juuren i-solmu ei ole hakemisto

en: root inode isn't a directory
fi: juuren i-solmu ei ole hakemisto

en: saved
fi: tallennettu

en: second argument
fi: toinen argumentti

en: seconds
fi: sekuntia

en: sector | sectors
fi[0]: sektori
fi[1]: sektorit

en: sector count: %d, sector size: %d
fi: sektorimäärä: %d, sektorikoko: %d

en: sectors/cylinder
fi: sektoria/sylinteri

en: sectors/track
fi: sektoria/ura

en: seek error
fi: siirtymisvirhe

en: seek failed
fi: siirtyminen epäonnistui

en: seek failed in bad_zone
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa bad_zone

en: seek failed in check_blocks
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa check_blocks

en: seek failed in write_block
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_block

en: seek failed in write_super_block
fi: siirtyminen epäonnistui funktiossa write_super_block

en: select() to %s to wait for clock tick failed
fi: kellon tikitystä odottava select()-kutsu laitteelle %s epäonnistui

en: set filesystem readahead
fi: aseta tiedostojärjestelmän lukuennakko

en: set read-only
fi: aseta vain luku -tilaan

en: set read-write
fi: aseta luku-kirjoitus-tilaan

en: set readahead
fi: aseta lukuennakko

en: setexeccon failed
fi: setexeccon epäonnistui

en: setgid failed
fi: setgid epäonnistui

en: setgid() failed
fi: setgid() epäonnistui

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
fi: setpwnam epäonnistui
    Kuorta *EI* vaihdettu. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: setresgid failed
fi: setresgid epäonnistui

en: setresuid failed
fi: setresuid epäonnistui

en: setsid failed
fi: setsid epäonnistui

en: settimeofday() failed
fi: settimeofday() epäonnistui

en: setting CD-ROM speed to %ldX
fi: asetetaan CD-ROMin nopeudeksi %ldX

en: setting CD-ROM speed to auto
fi: asetetaan CD-ROMin nopeus automaattiseksi

en: setuid failed
fi: setuid epäonnistui

en: setuid() failed
fi: setuid() epäonnistui

en: shell must be a full path name
fi: kuori on annettava polkuineen

en: shmid
fi: jmuisti-id

en: size
fi: koko

en: size error in symlink: %s
fi: kokovirhe symlinkissä: %s

en: size of the device
fi: laitteen koko

en: size of the lock
fi: lukon koko

en: socket
fi: pistoke

en: socket has non-zero size: %s
fi: pistokkeen koko ei ole nolla: %s

en: source device
fi: lähdelaite

en: special device %s does not exist
fi: erikoislaite %s ei ole olemassa

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
fi[0]: yli %d lisäryhmän määritteleminen ei ole mahdollista
fi[1]: yli %d lisäryhmän määritteleminen ei ole mahdollista

en: start of the partition in sectors
fi: osion alku sektoreina

en: stat failed
fi: stat epäonnistui

en: state of the device
fi: laitteen tila

en: succeeded
fi: onnistui

en: superblock magic not found
fi: superlohkon taikalukua ei löytynyt

en: superblock size (%d) too small
fi: superlohkon koko (%d) on liian pieni

en: swap priority
fi: sivutuksen prioriteetti

en: symbolic link has zero offset
fi: symbolisen linkin siirtymä on nolla

en: symbolic link has zero size
fi: symbolisen linkin koko on nolla

en: tcgetattr failed
fi: tcgetattr epäonnistui

en: tcsetattr failed
fi: tcsetattr epäonnistui

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
fi: pääte "%s" on tuntematon, valitaan oletus "dumb"

en: timed out
fi: aikakatkaistu

en: too many alternate speeds
fi: liian monta vaihtoehtoista nopeutta

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: too many devices
fi: liian monta laitetta

en: too many inodes - max is 512
fi: liian monta i-solmua – maksimi on 512

en: too many tabs
fi: liian monta sarkainta

en: total
fi: yhteensä

en: track-to-track seek
fi: raidalta raidalle siirtyminen

en: tracks/cylinder
fi: uraa/sylinteri

en: trackskew
fi: uravääristymä

en: trouble reading terminfo
fi: ongelma luettaessa terminfoa

en: type of the device
fi: laitteen tyyppi

en: unable to create new selinux context
fi: uuden selinux-kontekstin luominen ei onnistu

en: unable to read super block
fi: superlohkoa ei voi lukea

en: unable to rewind swap-device
fi: sivutuslaitteella ei voi siirtyä taaksepäin

en: unable to write super-block
fi: superlohkon kirjoitus ei onnistu

en: unexpected error
fi: odottamaton virhe

en: units
fi: yksiköt

en: unknown
fi: tuntemattomassa

en: unknown argument: %s
fi: tuntematon argumentti: %s

en: unknown direction '%s'
fi: tuntematon suunta ”%s”

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
fi: tuntematon ohjaussarja syötteessä: %o, %o

en: unknown filesystem type '%s'
fi: tuntematon tiedostojärjestelmän tyyppi ”%s”

en: unknown option -%s
fi: tuntematon valitsin -%s

en: unknown shell after -s or --shell argument
fi: tuntematon kuori argumentin -s tai --shell jälkeen

en: unknown signal %s; valid signals:
fi: tuntematon signaali %s; kelvolliset signaalit:

en: unknown signal: %s
fi: tuntematon signaali: %s

en: unshare failed
fi: unshare epäonnistui

en: unsupported color mode
fi: tuntematon värimoodi

en: unsupported filesystem features
fi: ei-tuetut tiedostojärjestelmän ominaisuudet

en: used arrays = %d
fi: käytettyjä taulukoita = %d

en: used headers = %d
fi: käytettyjä otsakkeita = %d

en: used-bytes
fi: käyt-tavut

en: user "%s" does not exist.
fi: käyttäjää ”%s” ei ole olemassa.

en: user ID
fi: käyttäjä-ID

en: user name
fi: käyttäjänimi

en: using default device `%s'
fi: käytetään oletuslaitetta ”%s”

en: version
fi: versio

en: volume name too long
fi: osionimi on liian pitkä

en: waitpid failed
fi: waitpid epäonnistui

en: waitpid failed (%s)
fi: waitpid epäonnistui (%s)

en: warning: %s is misaligned
fi: varoitus: %s on väärin kohdistettu

en: warning: can't back up %s.
fi: varoitus: ei voida varmuuskopioida: %s.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
fi: varoitus: tiedostojen koot typistetty %lu megatavuun (miinus 1 tavu).

en: warning: files were skipped due to errors.
fi: varoitus: tiedostoja ohitettiin virheiden takia.

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
fi: varoitus: gid:t typistetty %u bittiin. (Tämä voi olla turvaongelma.)

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
fi: varoitus: arviokoko (yläraja) on %lld Mt, mutta vedoksen enimmäiskoko on %u Mt. Prosessi saattaa päättyä ennenaikaisesti.

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
fi: varoitus: typistetään sivutusalue kokoon %llu KiB

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
fi: varoitus: uid:t typistetty %u bittiin. (Tämä voi olla turvaongelma.)

en: who are you?
fi: kuka sinä olet?

en: write
fi: kirjoitus

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: write failed
fi: kirjoitus epäonnistui

en: write failed: %s
fi: kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: write table to disk
fi: kirjoita taulu levylle

en: write table to disk and exit
fi: kirjoita taulu levylle ja lopeta

en: y
fi: k

en: yes
fi: jaa

en: you (user %d) don't exist.
fi: sinua (käyttäjä %d) ei ole olemassa.

en: your shell is not in %s, shell change denied
fi: kuori ei ole tiedostossa %s, kuoren vaihto evätty
