Arch Linux Pacman package manager - en to ar translation catalogue (152 entries)

en: %s appears to be truncated: %jd/%jd bytes
ar: %s يبدو غير موثوقًا: %jd/%jd بايت

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is illegal
ar: %s قاعدة البيانات غير متناسقة : اسم ملف الحزمة غير قانوني %s

en: %s database is inconsistent: filename of package %s is too long
ar: %s قاعدة البيانات غير متناسقة : اسم ملف الحزمة طويل جدًا %s

en: %s database is inconsistent: name mismatch on package %s
ar: %s قاعدة البيانات غير متناسقة : اسم الحزمة غير مطابق %s

en: %s database is inconsistent: version mismatch on package %s
ar: %s قاعدة البيانات غير متناسقة : إصدار الحزمة غير مطابق %s

en: %s will be installed before its %s dependency
ar: %s سيتم تثبيتها قبل %s اعتمادياتها

en: %s will be removed after its %s dependency
ar: %s سيتم إزالتها بعد %s اعتمادياتها

en: %s-%s is up to date -- reinstalling
ar: %s-%s محدّثة -- سأعيد تثبيتها

en: %s-%s is up to date -- skipping
ar: %s-%s محدّثة -- سأتجاوزها

en: %s: downgrading from version %s to version %s
ar: %s: يجري الإرجاع من الإصدار %s إلى الإصدار %s

en: %s: ignoring package downgrade (%s => %s)
ar: %s: يجري تجاهل إرجاع الحزمة (%s => %s)

en: %s: ignoring package upgrade (%s => %s)
ar: %s: يجري تجاهل تحديث الحزمة (%s => %s)

en: %s: local (%s) is newer than %s (%s)
ar: %s: (%s) المحلّي أحدث من  %s (%s)

en: %s: missing required signature
ar: التوقيع المطلوب مفقود :%s

en: Partition %s is mounted read only
ar: القسم %s موصول بصفة القراءة فقط

en: Unknown signal
ar: إشارة مجهوله

en: call to execv failed (%s)
ar: تعذّر مخاطبة execv (%s)

en: call to waitpid failed (%s)
ar: تعذّر مخاطبةwaitpid  (%s)

en: cannot open package file
ar: غير قادر على فتح ملف الحزمة

en: cannot remove %s (%s)
ar: تعذّر إزالة %s (%s)

en: cannot remove all files for package
ar: غير قادر على مسح جميع ملفات الجزمة

en: cannot remove file '%s': %s
ar: تعذر إزالة  الملف '%s': %s

en: cannot replace %s by %s
ar: تعذر استبدال %s بـ %s

en: cannot resolve "%s", a dependency of "%s"
ar: تعذّر تحليل "%s"، اعتمادية لـ "%s"

en: command failed to execute correctly
ar: فشل تطبيق الأمر بشكل صحيح

en: command terminated by signal %d: %s
ar: تم انهاء الامر بواسطة الاشارة  %d: %s

en: conflicting dependencies
ar: اعتماديات متضاربة

en: conflicting files
ar: ملفات متضاربة

en: corrupted database entry '%s'
ar: مدخل قاعدة بيانات معطوب '%s'

en: could not add entry '%s' in cache
ar: غير قادر على إضافة المدخل '%s' إلى المخبئيات

en: could not change directory to %s (%s)
ar: غير قادر على تحويل المجلد إلى %s (%s)

en: could not change the root directory (%s)
ar: تعذّر التعديل على مجلد الجذر (%s)

en: could not commit removal transaction
ar: تعذّر بدء مُبادلة الإزالة

en: could not commit transaction
ar: فشل في بدء المُبادلة

en: could not copy tempfile to %s (%s)
ar: تعذّر نسخ الملف المؤقّت إلى %s (%s)

en: could not create database
ar: غير قادر على إنشاء قاعدة البيانات

en: could not create directory %s: %s
ar: غير قادر على إنشاء الدليل %s : %s

en: could not create pipe (%s)
ar: غير قادر على إنشاء العبارة (%s)

en: could not create temp directory
ar: تعذّر إنشاء مجلد مؤقت

en: could not determine cachedir mount point %s
ar: تعذّر تحديد نقطة وصل مجلد المخبئيات %s

en: could not determine filesystem mount points
ar: تعذّر تحديد نقاط وصل أنظمة الملفات

en: could not determine mount point for file %s
ar: تعذّر تحديد نقطة الوصل من أجل الملف %s

en: could not determine root mount point %s
ar: غير قادر على تحديد نقطة وصل الجذر %s

en: could not extract %s (%s)
ar: تعذّر استخراج %s (%s)

en: could not find %s in database -- skipping
ar: لم يعثر على %s في قاعدة البيانات -- يجري التجاوز

en: could not find database
ar: لم يتمكن من العثور على قاعدة البيانات

en: could not find or read directory
ar: غير قادر على إيجاد أو قراءة المجلد

en: could not find or read file
ar: غير قادر على إيجاد أو قراءة الملف

en: could not find or read package
ar: غير قادر على إيجاد أو قراءة الحزمة

en: could not fork a new process (%s)
ar: تعذّر تفريع العملية إلى عملية جديدة (%s)

en: could not fully load metadata for package %s-%s
ar: غير قادر على استيراد معلومات الميتا للحزمة %s-%s

en: could not get current working directory
ar: غير  قادر على جلب مجلد العمل الحالي

en: could not get filesystem information
ar: غير قادر على جلب معلومات نظام الملفات

en: could not get filesystem information for %s: %s
ar: تعذّر الحصول على معلومات نظام الملفات من أجل %s: %s

en: could not open database
ar: غير قادر على فتح قاعدة البيانات

en: could not open directory: %s: %s
ar: تعذّر فتح المجلد: %s: %s

en: could not open file %s: %s
ar: غير قادر على فتح اللمف %s: %s

en: could not open file: %s: %s
ar: تعذر فتح الملف: %s: %s

en: could not parse package description file '%s' from db '%s'
ar: تعذّر تحليل ملف وصف الحزمة '%s' من قاعدة البيانات '%s'

en: could not parse package description file in %s
ar: تعذّر تحليل ملف وصف الحزمة في %s

en: could not remove %s
ar: تعذر إزالة %s

en: could not remove database entry
ar: غير قادر على حذف مدخل قاعدة البيانات

en: could not remove database entry %s-%s
ar: تعذّر إزالة مدخل قاعدة البيانات %s-%s

en: could not remove entry '%s' from cache
ar: تعذر إزالة المدخل '%s' من المخبئيات

en: could not remove lock file %s
ar: تعذّر إزالة ملف القفل %s

en: could not remove tmpdir %s
ar: تعذّر إزالة المجلد المؤقّت %s

en: could not rename %s to %s (%s)
ar: تعذر إعادة تسمية %s إلى %s (%s)

en: could not restore working directory (%s)
ar: تعذر استعادة مجلد العمل (%s)

en: could not satisfy dependencies
ar: غير قادر على استيفاء الاعتماديات

en: could not stat file %s: %s
ar: تعذّر إحصاء الملف %s: %s

en: could not update database
ar: غير قادر على تحديث قاعدة البيانات

en: could not update database entry %s-%s
ar: غير قادر على تحديث مدخل قاعدة البيانات %s-%s

en: couldn't find or create package cache, using %s instead
ar: تعذّر إيجاد أو إنشاء مخبئية للحزم ، استخدم %s بدلًا عنها

en: database already registered
ar: قاعدة البيانات مسجّلة بالفعل

en: database is incorrect version
ar: إصدارة قاعدة البيانات غير صحيحة

en: database not initialized
ar: قاعدة البيانات غير مهيأة

en: database path is undefined
ar: مسار قاعدة البيانات غير معروف

en: dependency cycle detected:
ar: اكتشفت دورة اعتمادية:

en: directory ownership differs on %s
    filesystem: %u:%u  package: %u:%u
ar: ملكية المجلد تختلف عن  %s
    ملفات النظام: %u:%u الحزمة: %u:%u

en: directory permissions differ on %s
    filesystem: %o  package: %o
ar: صلاحيات المجلد تختلف عن %s
    نظام الملفات: %o  الحزمة: %o

en: disk
ar: القرص

en: downgrading package %s (%s => %s)
ar: سأُنزِل الحزمة %s (من %s إلى %s)

en: download library error
ar: خطأ في مكتبة التحميل

en: duplicate target
ar: الهدف مكرر

en: duplicated database entry '%s'
ar: مدخل قاعدة بيانات مكرر '%s'

en: error invoking external downloader
ar: خطأ في استحضار المحمّل الخارجي

en: error while reading file %s: %s
ar: خطأ أثناء قراءة الملف %s: %s

en: error while reading mtree of package %s: %s
ar: خطأ أثناء قراءة  mtree في الحزمة %s: %s

en: error while reading package %s: %s
ar: خطأ أثناء قراءة الحزمة %s: %s

en: extract: not overwriting dir with file %s
ar: الاستخراج: عدم الكتابة فوق المجلد بالملف %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : %s
ar: فشل في استقبال الملف '%s' من %s : %s

en: failed retrieving file '%s' from %s : expected download size exceeded
ar: فشل في استقبال الملف '%s' من %s : تم تجاوز حجم التحميل

en: failed to create temporary file for download
ar: غير قادر على إنشاء ملف مؤقت للتحميل

en: failed to read signature file: %s
ar: فشل في قراءة ملف التّوقيع: %s

en: failed to retrieve some files
ar: فشل في استقبال بعض الملفات

en: failed to retrieve some files
ar: تعذّر استقبال بعض الملفات

en: file not found in file list for package %s. skipping extraction of %s
ar: لم يتم العثور على قائمة الملفات في الحزمة %s. تم تخطي الاستخراج %s

en: gpgme error
ar: خطأ gpgme

en: ignoring package %s-%s
ar: تجاهل الحزمة %s-%s

en: ignoring package replacement (%s-%s => %s-%s)
ar: يجري تجاهل استبدال الحزمة (%s-%s => %s-%s)

en: invalid PGP signature
ar: توقيع PGP غير سليم

en: invalid name for database entry '%s'
ar: مدخل قاعدة بيانات غير صالح '%s'

en: invalid or corrupted database
ar: قاعدة البيانات غير صالحة أو غير سليمة

en: invalid or corrupted database (PGP signature)
ar: قاعدة البيانات غير صالحة أو غير سليمة (توقيع PGP)

en: invalid or corrupted package
ar: حزمة غير صالحة أو معطوبة

en: invalid or corrupted package (PGP signature)
ar: حزمة معطوبة أو غير صالحة (توقيع PGP)

en: invalid or corrupted package (checksum)
ar: حزمة معطوبة أو غير صالحة (البصمة)

en: invalid package version in %s
ar: إصدارة الحزمة غير صالح في  %s

en: invalid regular expression
ar: تعبير غير نظامي

en: invalid url for server
ar: رابط خادوم غير سليم

en: libarchive error
ar: خطا في مكتبة الارشيف

en: library already initialized
ar: المكتبة مهيأة بالفعل

en: library not initialized
ar: لم تهيأ المكتبة

en: lock file missing %s
ar: الملف المغلق مفقود  %s

en: missing PGP signature
ar: توقيع PGP مفقود

en: missing package metadata in %s
ar: معلومات الحزمة مفقودة في %s

en: missing package name in %s
ar: اسم الحزمة مفقود في %s

en: missing package version in %s
ar: إصدارة الحزمة مفقودة في %s

en: no %s cache exists, creating...
ar: لا يوجد %s مخبئي، يجري الإنشاء...

en: no servers configured for repository
ar: لا يوجد خواديم مهيأة للمستودع

en: not enough free disk space
ar: لا توجد مساحة كافية على القرص

en: not enough free disk space
ar: لا توجد مساحة خالية كافية على القرص

en: operation cancelled due to ignorepkg
ar: ألغيت العملية بسبب حزمة متجاهلة

en: operation not compatible with the transaction type
ar: العملية غير متوافقة مع نوع المُبادلة

en: out of memory!
ar: لا توجد ذاكرة!

en: package architecture is not valid
ar: معمارية الحزمة غير سليمة

en: package filename is not valid
ar: اسم ملف الحزمة غير سليم

en: package missing required signature
ar: الحزمة مفقودة مطلوب توقيع

en: permission denied
ar: الصلاحيات لا تسمح

en: problem occurred while installing %s
ar: حدثت مشكلة أثناء تثبيت %s

en: problem occurred while upgrading %s
ar: حدثت مشكلة أثناء ترقية %s

en: removing %s from target list
ar: يجري حذف %s من قائمة الأهداف

en: removing '%s' from target list because it conflicts with '%s'
ar:  يجري حذف '%s' من قائمة الأهداف بسبب تعارضها مع '%s'

en: removing invalid database: %s
ar: تجري إزالة قاعدة البيانات الغير صالحة: %s

en: removing invalid file: %s
ar: يجري حذف ملف غير صالح: %s

en: required key missing from keyring
ar: مفتاح ضروري غير موجود في حلقة المفاتيح

en: transaction aborted
ar: أحبطت المُبادلة

en: transaction already initialized
ar: المُبادلة مهيأة بالفعل

en: transaction commit attempt when database is not locked
ar: تتم محاولة بدء المُبادلة عند إلغاء قفل قاعدة البيانات

en: transaction not initialized
ar: لم يتم تهيئة المُبادلة

en: transaction not prepared
ar: المُبادلة غير مجهزة

en: unable to lock database
ar: غير قادر على قفل قاعدة البيانات

en: unable to read from pipe (%s)
ar: تعذّرت القراءة من الأنبوب (%s)

en: unable to write to pipe (%s)
ar: تعذّرت الكتابة إلى الأنبوب (%s)

en: unexpected error
ar: خطأ غير متوقع

en: unexpected system error
ar: خطأ نظام غير متوقع

en: unknown database file: %s
ar: ملف قاعدة البيانات مجهول : %s

en: unknown validation type for package %s: %s
ar: نوع التّحقق غير مألوف في الحزمة %s: %s

en: unresolvable package conflicts detected
ar: حدثت تعارضات حزميّة تعذّر تحليلها

en: url '%s' is invalid
ar: العنوان '%s' غير صالح

en: warning given when extracting %s (%s)
ar: تحذير عند الاستخراج %s (%s)

en: wrong or NULL argument passed
ar: حدث خطأ أو تم تمرير معطى فارغ
